"Každý kus nábytku, každá věc, každý předmět vypráví příhody, historii rodiny. Byt není nikdy hotový: vyvíjí se s námi a my v něm."

Adolf Loos


O NÁS

Na ponku zachraňujeme příběhy, které vypráví váš nábytek. Věříme, že staré krásné kousky nebývají jen hodnotným dědictvím po předcích, ale i nositeli rodinných zážitků a vzpomínek. Někdy jsou však již značně ošuntělé a odřené, a tak se může zdát, že přišel jejich čas stát se odpadem na vyhození. Cílem Na ponku je tento proces zvrátit a zdánlivě vysloužilému "střepu" vrátit jeho funkčnost a šmrnc, aby vám mohl dále sloužit a dělat radost. A nejen to. Aby mohl vyprávět i váš příběh, třeba vašim potomkům. Najdete nás v Brně na Údolní v budově kreativního hubu KUMST, kde mimo jiné najdete mnoho skvělých kreativních lidí. Já (Lukáš) a Hana máme čest patřit mezi ně. Díky zázemí se nebojíme velkých výzev a pocit zadostiučinění máme až tehdy, když je z vašeho nábytku opět jedinečný originál.


LUKÁŠ

Během studií na Fildě na Masaryčce jsem začal velmi rychle tíhnout k teorii umění, architektuře a designu. Po absolvování Uměnověd na ÚHV jsem vystřídal řadu zaměstnání v oblasti kultury, ale rostla chuť po praktické stránce věci. A pak jsem najednou domů do kuchyně přitáhl kamarádovo staré křeslo, začal jsem se v něm hrabat a celé to začalo. A začalo to mít smysl. Od mala jsem neměl rád, když někdo zbytečně vyhodil kvalitní a pěkné věci jen pro to, že jsou staré. Rozhodl jsem se je tedy zachraňovat. Nebo alespoň nábytek, pro který jsem měl vždy slabost. Nejenže mě to neskutečně bavilo, ale přiblížil jsem se tím k naplnění myšlenky udržitelnosti a čím dál populárnější recyklaci a upcyklaci. Po skromných začátcích se mi do ruky dostala absolutní legenda křesel, Halabalova H269. Hned jsem věděl, že to s tou renovací jako prací je opravdu vážné, že už to nelze dělat jen jako koníček. Krátce na to jsem se přesunul do nového a většího prostoru kreativního hubu KUMST.


HANA

Už odmala mě bavilo dělat rukama. Šití, vyplétání pedigem, vyrábění, malování nebo třeba lepení papírových modelů, to bylo moje. Vždy jsem si myslela, že jsou to prostě jen moje koníčky, a tak jsem po gymplu místo na nějakou prakticky zaměřenou školu zamířila na studium dřevostaveb na Mendelově univerzitě. Tam se ve mně probudil zájem o dřevo – nádherný, voňavý a neopakovatelný materiál. A zatoužila jsem s tímto materiálem pracovat na vlastní kůži, ne jen přes monitor při projektování domů. Proto jsem po dokončení bakaláře zamířila na VOŠ restaurátorskou v Brně, kde jsem měla možnost načerpat teoretické i praktické dovednosti ohledně restaurování historického nábytku. Při práci se snažím k nábytku přistupovat co nejcitlivěji, ctít původní technologie a zachovat stopy historie, které si s sebou každý kousek nese. K Na ponku mě přivedla touha zrenovovat čalounění křesel po babičce. Područky jsem si zrenovovala sama a ze zákaznice se ze mě brzy stala Lukášova kolegyně. KONTAKT

Mgr. Lukáš Václavík

naponku@email.cz, 737 701 561

Údolní 495/19, Brno 602 00